Мултимедиен център в катедра „Промишлен дизайн” на РУ за новата учебна година
Откриване на центъра от доц. Хр. Белоев - Ректор на РУ
С модерен Мултимедиен център посреща Новата учебна година катедра „Промишлен дизайн”. Изграждането на системата е финансирано по Фонд научни изследвания, а авторският екип на проекта с ръководител доц. Цветомир Конов включва освен преподаватели също докторанти и студенти. Центърът е отлична база за обучението по графичен дизайн, web-дизайн, е-дизайн, реклама и мултимедия на бакалаври, магистри и докторанти. Той ще се използва за създаване на съвременни мултимедийни продукти за целите на катедрата и университета с цифрово видео, тримерни компютърни анимации и светлинни структури, а на дипломантите ще се осигуряват отлични технологични условия за проектиране и представяне на разработките им.
Част от гостите
Работата по проекта, довела до създаването на комуникационната система на центъра, обхваща широко проучване на мултимедийните технологии и продукти. Проведени са серии тестове върху реакцията на аудиторията при промяна на модела за сюжет на продукта. В резултат авторите са извели оригинална методика за естетическа оценка и провеждане на изследване върху естетическото въздействие на мултимедийните произведения.
В деня на откриването на Новата учебна година лично ректорът доц. Христо Белоев преряза лентата на Центъра в корпуса на специалност „Промишлен дизайн”.
Идеите не струват пукнат грош, ако те не видят “бял свят” (Обръщение на доц. Цв. Конов - ръководител на катедра ПД при откриването на УМЦ)
Уважaеми г-н Ректор,
Уважаеми колеги, студенти и гости,
Дано да не подразня с шаблона, като кажа, че днес е един хубав ден за нашия Университет и катедра ПД. Освен че откриваме новата учебна година, имаме повод и удоволствие да направим още едно откриване, с което да допринесем за приповдигнатото настроение през първия учебен ден.
Събрали сме се за да открием новосъздадения университетски мултимедиен център, липсата на който, като че ли ще е нелогична във времето на зараждащата се информационна и цифрова цивилизация. Идеята за създаването му дойде някак спонтанно. Имаше мечта и ентусиазъм, но само те не стригаха, защото бяха свързани с нещо, което нямахме. И когато мечтата стана кауза, нещата се случиха.
Центърът е изграден по проект от ФНИ, подкрепен безусловно от ректорското ръководство. Той бе така желан, тъй като запълва една от технилогичните и технически празноти в нашия учебен процес. Целта бе да се създаде действаща структура и осигури технически ефективното разраборване на мултимтдийни продукти. Със създаването на му се поставя адекватна база за обучение на студенти от бакалавърската и магистърската степени за специалностите, в които има застъпено обучението по дисциплини, като: графичен дизайн, WEP-дизайн, е-дизайн, реклама, анимация и мултимедия.
Центърът разполага с техника, имаща достатъчни възможности за реализиране и презентиране на широк спектър от творчески хрумвания. Това е техника, която не е по силите на средностатистическия наш студент. Неговото функциониране ще даде възможности на всички студенти, желаещи да се изявят в тази област. Ще гарантира по високо качество на обучението, а от там и постигане на целите за осигуряване на необходимото високо образователно и квалификационно ниво на завършващите специалисти по дизайн.
Подкрепата за създаването на мултимедийния център е важно събитие, защото на практика показва какъв е пътя за осигуряване на условия за съвременно и модерно образование, отговарящо на високите изисквания към нас, налагани като страна членка на Европейския съюз. Процесът на техническото и технологично осигуряване на обучението е особено ценен сега, когато е на лице такъв отлив на желаещи за инженерното обучение и такава нужда от качествени инженерни кадри. А за ВУЗ като нашия, с традиция в такова обучение, момента е добре дошъл. Погледнете, колко частни вузове, могат да подготвят качествени кадри в инженерните области. Да, те съвсем не са много, да не кажем николко, защото за това не са необходими само голи учебни зали.
Струва ми е че и бизнесът ще погледне с добро око и надежда на такъв процес, защото е предпоставка за така желаната “среща” между него и образованието.
Уважаеми г-н Ректор, колеги и гости, искам да заявя че, в катедра ПД мечтите ни не свършват с реализирането на този проект. Уверявам ви, имаме една цяла торба с мечти, затова не гледайте на нас само като на мечтатели и не ни се сърдете, ако ви досаждаме с желанието си да реализираме поне още някоя.
Дизайнът е навсякъде около нас. Специалистите по дизайн не участват в създаването само на отделни продукти, а участват в създаването и на “среда”. Онази многообразна и технологизирана материална среда, с цялата и съвкупност от потребяеми стойности, без която трудно ще си представим ежедневието си. Именно заради това специалността ни се нуждае от нови възможности за разширяване и усъвършенстване на материалната база за учебния процес.
Следващата, 2010 г. ще отбележим 25 години от началото на обучението по дизайн в Русенски университет. Една възраст, която вече може да се свърже със зрелостта. Очакваме това събитие да е допълнителен повод за подкрепа на начинанията ни от ваша страна. А ние ще се отблагодарим, както сме го правили винаги до сега.
По информация на катедра "Промишлен дизайн", РУ и RuseInfo.net