Съвременният дизайн е постоянно развиваща се уникална интердисциплинарна творческа дейност и изкуство. Той е нова проектна култура, съвкупност от дейности, чиято цел е да се реши проблем и създаде продукт с характеристики, които формират набор от полезни за потребителя стойности, чрез които се получава удовлетворение от неговото използване.
Стив Джобс казва: Дизайнът е душата на всяко човешко творение, която се изразява във всяка част от него.
Традиция за катедра “Промишлен дизайн” към Русенски университет, е да организира конкурс за дизайн, в който могат да участват млади творци – в процес на обучение (ученици от всички средни училища в България) или вече завършили средното си образование.
Целта на конкурса е да се представят дизайнерски проекти с авторски гледни точки при решаването на актуален проблем.
Право на участие имат всички млади творци с интереси в различните области на дизайна, или имащи отношение към проблемите на дизайна, проявяващи целеустременост, неизчерпаема творческа енергия, откривателско чувство, усет към красивото, иновациите и изявеното авторско присъствие, при решаването на актуален от настоящето или за бъдещето проблем, водещ до промяна на заобикалящия ни Свят.
Тема на конкурса:
Проектиране и изработване на обемно материално изображение на
Битов оливерник
Регламент за провеждане на конкурса
Изходно условие на конкурса
1. Общи критерии:
- предложено решение в съответствие с темата;
- оригиналност на проекта;
- ясна концепция;
- да отразяват ценности, да са природосъобразни, интуитивни и естетични;
- качество на крайното изпълнение (графично и обемно-материално).
2. Участието е индивидуално.
3. Брой разработки за един участник – една (1 бр. или комплект).
4. Разработват се:
4.1 Идеен аналог (графична разработка) - скици, схеми, чертежи и др. графични материали.
4.2 Материален аналог - обемно-материално изображение (макет) на идейното предложение (разработката).
5. Няма ограничения за допълнителен начин на техническото представяне на разработката - електронен, хартиен, друг вид носител или комбинирано - хартия, макет/модел, винил, CD и пр.
6. При представяне на проекта чрез хартиен носител, площта за презентиране да е не повече от 3 кв.м, а отделните формати хартиени носители да не са с размери по-големи от 50см. х 70см. (или макс. формат А2) и не по-малки от стандартните формати А3 и/или А4.
7. При представяне на проекта чрез друг вид носител (винил и др.), площта за презентиране да е не повече от 3 лин.м. при хоризонтално експониране.
8. При представяне на един проекта чрез комбиниране на видовете носители и пр., площта за презентиране също да не надхвърля посочените ограничения в т.6 и т.7.
9. Представянето на разработката да е придружено с писмена част (записка-обосновка от 1÷2 страници) поясняваща мотивация, вдъхновение, концепция и пр., на автора по отношение на разработката.
10. Оценяване на разработките.
- оценяването на разработките ще се извърши от комисия от преподавателите в катедра “Промишлен дизайн” на Русенски университет ”Ангел Кънчев”;
- при оценяване на разработките ще се присъждат две оценки по шестобалната система, съответно за графичната разработка и за материализацията (макет).
Няма ограничение за изобразителните техники, приложени при изпълнение на графичната разработка (молив, креда, въглен, сангин, пастел, фулмастри, маркери, аерограф и др.). Няма ограничение и за вида на материала от който се изгражда обемното материално изображение (макета).
11. Всеки участник в конкурса носи отговорност за авторството и оригиналността на разработката си.
12. Времето за разработване на проектите са месеците март – април 2016 г.
13. Период за предаване на разработките 04.04÷05.05.2016 г.
Краен срок за предаване на разработките е до 16 часа на 05.05.2016 г.
14. По време на разработване на проекта всеки участник в конкурса може да се обръща за съдействие и консултации към преподавателите от катедра “Промишлен дизайн”.
15. Допуска се, извън темата на конкурса, всеки участник допълнително да представи под формата на порт фолио (материали за подкрепа) на авторки работи, в обем който сам определи.
16. Особеност на конкурса е, че оценените (получилите оценка, различна от “слаб”) и класирани разработки могат да участват в кандидатстудентската кампания за специалност “Промишлен дизайн”. Оценките, по желание на участниците в конкурса, ще бъдат признати като оценки от предварителни изпити по рисуване и моделиране за кандидатстване в специалност “Промишлен дизайн” през кандидатстудентската кампания 2016 г. в Русенския университет.
17. Приемането на материалите с разработките ще става на място (в катедрата) или по пощата, на адрес:
7017 Русе, ул.“Студентска” 8, Русенски университет “А. Кънчев”, корпус 16, ет.2, стая 201, тел.082/888 558 или 082/888 845
Изключително важно е в предадените материали за конкурса, ясно да се посочат името на участника, адрес, телефон или e-mail за контакт. Предаването на пакета с материали за конкурса да е подготвен по начин, който не създава условия за повреждането им.
18. Обявяването на резултатите от конкурса ще стане до 18 май 2016 г. на сaйта на катедра “Промишлен дизайн” – http://design.uni-ruse.bg. Информация за резултатите може да се получи и на телефон 082/888 558.
За допълнителна информация се обръщайте на тел.082/888 558 или 082/888 845